Samsung, Android 14’ü zaten ilk Galaxy telefonlarında test ediyor

Samsung, şimdiden ilk Galaxy telefonlarında Android 14’ü test ediyor. Bu, Güney Korelilerin işletim sisteminin yeni sürümlerini ve One UI arayüzünü bu yıl daha hızlı kullanıma sunacaklarının ilk işareti mi?

Samsung, Android 14'ü Galaxy S23 ve diğer telefonlarda test ediyor

Samsung, Android 14’ü Galaxy S23 ve Z serisinde test ediyor

Samsung epeyce telefonu Android 13’e güncellediğinde, özellikle bir şey göze çarpıyordu. Daha önce hiç bu kadar çok cihaz yeni yazılımla bu kadar hızlı donatılmamıştı. Yükseltme Ekim 2022’de başladıktan sonra çoğu cihazın güncellenmesi yalnızca iki ay sürdü. Sınırlı sayıda bütçe modelinde yalnızca biraz daha uzun sürdü. Bu yıl, Android 14’ün gelişimi daha da hızlı olacak gibi görünüyor.

Galaxy S23, Galaxy Z Fold 4 ve Galaxy Z Flip 4’ün şifresi çözülmüş aygıt yazılımı sürüm numaraları, bu cihazlar için Android 14’ün hâlihazırda test edildiğini gösteriyor. Örneğin, Samsung, S23 serisi için test yazılımı sürümü S91xBXXU1BWE2 üzerinde çalışıyor. Satırdaki ikinci ‘B’, bunun büyük bir yeni yazılım sürümü olduğunun göstergesidir. Karşılaştırma için, mevcut Android 13 ve One UI 5.1 tabanlı aygıt yazılımlarının burada bir “A” vardır.

Aynısı, Samsung’un sırasıyla F721BXXU2DWD7 ve F936BXXU2DWE1 ürün yazılımı sürümlerini test ettiği Z Flip 4 ve Z Fold 4 için de geçerli. Burada ‘D’ harfi yenidir. Bu cihazlar için “A”, Android 12 ve One UI 4.1.1 idi, “B”, Android 13 ve One UI 5’e yükseltmeydi. Daha yakın bir zamanda, cihazlar “C” sürümünü aldı: One UI 5.1.

Teorik olarak, Z serisinin ‘D’ versiyonu, Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5’in piyasaya sürülmesinden sonra gelebilecek olan One UI 5.1.1’e bir ‘geçici yükseltme’ olabilir. Yine de, S23 serisiyle aynı zamana denk gelen bu testlerin zamanlaması dikkat çekici, bu da bize büyük Android 14 yükseltmesini düşündürüyor.

Ama ne zaman ve hangi telefonlar?

Geçen yıl, bir sonraki Android sürümüyle ilk test yazılımlarını gördüğümüzde Haziran ayıydı. Bu yıl testin ilk somut göstergelerini görüyoruz, yani yaklaşık bir buçuk ay önce. Bu, tüm kullanıma sunumun bir buçuk ay önce gerçekleşeceği anlamına gelmez. Sonuçta, Samsung’un iç planlaması ile dikkatli kullanıcıların dışarıdan aldıkları arasında bir fark var. Bununla birlikte, daha hızlı bir sunum, son yıllardaki gelişmelere oldukça iyi uyacaktır.

Samsung’un Android 14 ve One UI 6’yı ne zaman sunacağını henüz tam olarak bilmesek de, Galaxy S23 serisi yakında yükseltmeyi alacak ilk seri olacak – diyelim: Eylül veya Ekim’de. Android 14’ün piyasaya sürülmesi, Android 13’ün piyasaya sürülmesiyle aynı şekilde ilerlerse, takip eden haftalarda S22 ve Z Flip ve Z Fold modelleri gibi cihazlar bunu takip edecek. Ve biraz şansla, yeni yazılımı Kasım ayında Galaxy A54, Galaxy A53 ve daha birçok modele yükleyebilirsiniz.

Galaxy’nizin de büyük yükseltme için uygun olup olmayacağını bilmek ister misiniz? Ardından, hangi Samsung Galaxy’nin Android 14’ü alacağına ilişkin kapsamlı genel bakışımıza göz atın. Orada ayrıca hangi cihazların ne yazık ki artık yükseltme almayacağını da okuyabilirsiniz.

About admin

Check Also

Tatil paranız için en iyi Samsung teklifleri

Yeni Samsung Galaxy telefonunuz veya Buds’ınız için rekabetçi bir teklif mi arıyorsunuz? Ardından, her türlü …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir