Kumlama Nedir?

Kumlama genellikle yüzeyleri temizlemek için kullanılır. Ayrıca bu teknikle yüzeyleri eski haline getirebilir ve güzelleştirebilirsiniz. Kum püskürtme aynı zamanda kum boncuklama ve grit püskürtme olarak da bilinir. Küçük aşındırıcı malzeme taneciklerini bir yüzeye üflemek için basınçlı hava kullanırsınız. Bu, pas, kir ve boya gibi istenmeyen maddeleri çıkarmanız için yüksek hızda yapılır. Bu yazıda kumlamanın nasıl çalıştığını ve ne için kullanıldığını açıklıyoruz.

Kumlama nasıl çalışır?

Kumlamanın nasıl çalıştığını biraz açıkladık. Bunun nedeni, aşındırıcı parçacıkların bir yüzeye yüksek hızda üflenmesidir. Bunun için basınçlı hava kullanıyorsunuz. Bu sayede korozyonu, kiri ve boyayı yüzeyden arındırmış olursunuz. Kumlama yapabilmek için önce aşındırıcı malzemeyi örneğin Datona’dan bir kumlama teknesine veya tabancasına yüklemeniz gerekir. Basınçlı hava daha sonra aşındırıcı parçacıkların bir jet hortumundan yüksek hızda üflenmesini sağlar. Bu hortumu yüzeye doğru tutuyorsunuz. Aşındırıcı parçacıklar daha sonra istenmeyen maddelerin yüzeyden atılmasını sağlar. Bu, daha sonraki tedaviler için hazır olması için tekrar tamamen temiz olmasını sağlar.

Kumlama ne için kullanılır?

Kumlama günümüzde birçok endüstride kullanılmaktadır. İnşaat sektörü düşünebilirsiniz ancak kumlama aynı zamanda otomobillerin üretiminde veya yenilenmesinde de kullanılabilir. Sanat dünyasında da mobilya sektöründe de bu böyledir. Binaların restorasyonunda bile kumlama kullanılmaktadır. Bu nedenle bu tekniğin birkaç uygulaması vardır:

Yüzey güzelleştirme

Kumlama ile yüzeyleri güzelleştirebilirsiniz. Daha sonra bu teknikle dekoratif bir etki yaratırsınız, ancak kumlama esas olarak orijinal görünümü geri yüklemek için kullanılır. Bu, örneğin eski bir binayı restore ediyorsanız kullanışlıdır. Bu ahşap üzerine yapılabileceği gibi seramik veya cam üzerinde de yapılabilir.

Yüzey hazırlığı

Kumlama genellikle daha sonraki işlemler için bir yüzey hazırlamak için kullanılır. Bu nedenle, bir kaplama uygulanmadan önce yüzeyi hazırlık aşamasında kumlayabilirsiniz. Aşındırıcı parçacıklar ile boya, kir, pas vb. giderirsiniz, böylece sonraki işlemler daha iyi sonuç verir.

Yüzey temizleme

Yine de kumlama en yaygın olarak bir yüzeyi temizlemek için kullanılır. Sonuçta pası, kiri, boyayı ve diğer istenmeyen maddeleri temizlersiniz. Ahşap yüzeylerde bu teknikle bu işlem yapılabileceği gibi taş, metal, beton vb. yüzeylerde de kumlama işlemi uygulayabilirsiniz.

About admin

Check Also

Modern bir ısı pompasıyla sürdürülebilir yaşam

Çevrimiçi ısı pompaları satın almak, son yıllarda Hollandalı haneler arasında giderek daha popüler hale geldi. …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir