Hollandalı antrenörler yurt dışında gerçekten bu kadar kötü mü?

Peter Bosz geçen hafta Fransa’da eşyalarını toplamak zorunda kaldı. Olympique Lyonnais geçen sezon Avrupa futboluna katılamadı. Bu sezon sonuçlar eve yazılacak bir şey değildi ve işleri daha da kötüleştiren kaptan Alexandre Lacazette de Bosz’a karşı çıktı. Bu sezon sadece Bosz kovulmadı, Danny Buijs de dört ay sonra KV Mechelen’den ayrılmak zorunda kaldı. Hollandalı eğitmenler diğer ülkelere kıyasla yurtdışında nasıl performans gösteriyor?

Hollandalı koçlar dünya çapında geniş bir alana yayılmıştır. Altyapı takımları da dahil olmak üzere toplamda 34 Hollandalı antrenör yurtdışında aktiftir. Madagaskar’dan İngiltere’ye Hollandalı eğitmenler her yerde. Hollandalı antrenörlerin yurtdışında başarısız olup olmadığını araştırmak için, ne yazık ki Madagaskar’daki Fosa Juniors’tan Bob Kootwijk için dünyanın en büyük müsabakalarına odaklanıyoruz.

Erik Ten Hag, Giovanni van Bronckhorst, Robin Veldman ve Mark van Bommel şu anda ilk on müsabakada yedek kulübesinde olan tek Hollandalı antrenörler. En iyi ligler katsayı sıralamasına dayanmaktadır. Sırasıyla İngiltere, İskoçya ve Belçika’da Hollandalı antrenörler dümende. Bu sezon, yabancı üst düzey müsabakalarda iki Hollandalı antrenör kovuldu.

Katsayı sıralamasında Hollanda ile benzer bir konuma sahip olan ülkeler daha iyi puan almıyor. Portekiz’in şu anda büyük liglerde üç aktif menajeri var. AS Roma’da Jose Mourinho, Fulham’da Marco Silva ve LOSC Lille’de Paulo Fonseco. Bu sezonun başında dört kişi vardı, Bruno Lage zaten Wolverhampton tarafından gönderildi.

Fransa, Hollanda ve Portekiz’den bile daha kötü durumda. Yurtdışında ilk on ligde aktif olan tek bir koçları var, Crystal Palace’ta Patrick Vieira.

İlk 10 müsabakada yer alan yabancı antrenör sayısı

karaya Eğitmenler şu anda aktif Bu sezon kovulan teknik direktörler
Brezilya 0 0
Belçika 2 0
Arjantin 4 0
Fransa 1 1
İngiltere 1 1
ispanya 4 2
İtalya 4 2
Hollanda 4 2
Portekiz 4 1
Danimarka 2 0
Almanya 4 3
Kaynak: Transfermarkt.nl

Hollanda’nın en iyi on ligde ‘sadece’ dört aktif antrenöre sahip olması bu nedenle Avrupa’nın geri kalanıyla karşılaştırıldığında oldukça fazla. Yurtdışında eğitmen olmak o kadar sık ​​gerçekleşmez. Bu nedenle Hollanda’nın bu sezon yurtdışında diğer ülkelere kıyasla daha az antrenörü yok.

Ayrıca, Hollandalı antrenörler bu sezon diğer ülkelerdeki antrenörlerden daha sık kovulmadı. Alman eğitmenler loncası şu anda en kötü performansı sergiliyor. Diğerleri arasında Thomas Tuchel, Thomas Letsch ve Bernd Storck bu sezon sahadan ayrılmak zorunda kaldı.

Bu sezon elbette her şeyi söylemiyor. Tarihsel rakamlar da yurtdışındaki Hollandalı antrenörlerle işlerin o kadar da kötü olmadığını gösteriyor. Son on sezonda en az on sekiz Hollandalı antrenör, grup için yabancı kulüplerde en az 25 maç oynadı. Eğitmenler, farklı takımlarda yer almışlarsa iki kez sayılır. Örneğin, Alfred Schreuder Almanya’da Hoffenheim’ı ve Belçika’da Club Brugge’u çalıştırdı, bu yüzden iki tane sayıyor.

Diğer ülkelerle karşılaştırıldığında, Hollanda kesinlikle kötü durumda değil. Son on sezonda sadece Almanya ve İspanya ilk on lige daha fazla antrenör gönderdi.

Yurtdışında 50 maç ve daha fazla antrenörlük yapmış antrenörlerin verileri de Hollandalı antrenörler loncası için çılgınca şeyler göstermiyor. 25 maç yedek kulübesinde oturan Hollandalı antrenörlerin yarısı 50 maç sonra hala oradaydı. Yüzde olarak, Hollanda ülkelerin yarısından daha kötü durumda; İspanya, Arjantin, Danimarka, Brezilya ve Almanya’dan eğitmenler daha yavaş ayrılmak zorunda kaldı.

Hollandalı eğitmenlerin görevlerinde daha az zaman harcayabileceklerini ihtiyatlı bir şekilde söyleyebilirsiniz. Belçikalı ve İngiliz eğitmenler bu alanda çok kötü durumdalar. Arkasında 25 maç olan tek bir Belçikalı teknik direktör, 50 maçın ardından hala sahada değildi.

Bu listedeki tek uyarı, en iyi on ligin mevcut sıralamaya dayalı olmasıdır. On yıl önce, diğer ligler daha iyi veya daha az iyi olabilirdi. Örneğin, yurtdışındaki yedi İngiliz eğitmeninden beşi İskoçya’da çalışmıştır.

(Un)başarılı Hollandalı eğitmenler

Antrenör sayıları söz konusu olduğunda Hollanda aslında yurtdışında iyi durumda. ‘Başarılı’ eğitmenler de oldukça uzun süre yerlerinde kalıyorlar. Hollandalı eğitmenlerin yurtdışında performans göstermediği fikri nereden geliyor?

Belki Hollandalı eğitmenler yakında kovulacak?

Frank de Boer, Philip Cocu, Clarence Seedorf, Peter Bosz, Alfred Schreuder ve Mark van Bommel son zamanlarda yurtdışındaki ilk kulüplerinde uzun süre dayanamadı. Danny Buijs bu sezon eklenecek. KV Mechelen’de sadece on bir maç kenarda kaldı.

Kulüplerinden hızla ihraç edilen Hollandalı antrenörlerin listesi çok daha uzun. Örneğin Fred Rutten’ın dokuz maçtan sonra Anderlecht’te eşyalarını toplamasına izin verildi. Foeke Booy ve Ron Jans da Belçika’da sırasıyla on altı ve on bir maçtan fazla dayanamadı.

Almanya’da, Hollandalı eğitmenler genellikle daha başarılıdır. Son yıllarda sadece Gertjan Verbeek ve Van Bommel’in 25 maça çıkmadan çantalarını toplamalarına izin verildi. Öte yandan, Almanya’da en az 387 maçta 11 oyuncuyu sahaya gönderen Huub Stevens, nihai sorumlu kişi olarak görülüyor. Bu, 1968’de teknik direktörlüğe ilk çıkışını yapan Hırvat Branko Zebec’ten sonra, Alman ligindeki en çok yabancı antrenör.

Tarihsel rakamlar, Hollanda’nın ilk on ligde her zaman antrenörlerle iyi temsil edildiğini gösteriyor. Yalnızca Almanya’da Hollanda’dan daha fazla yurtdışında çalışan veya çalışmış eğitmen vardır. Avusturya ligi resmi biraz çarpıtıyor: En az 55 Alman antrenör o ligde bir takıma koçluk yaptı. Bu arada, aynısı Belçika ligi ve otuz Hollandalı’nın grubu temsil ettiği Hollanda için de geçerli.

Hollanda’nın her zaman yurtdışında çok sayıda eğitmeni olması, Hollandalı eğitmenler loncasının iyi durumda olduğu anlamına gelmez. Belirlendiği gibi, Hollandalılar da düzenli olarak hızlı bir şekilde görevden alınır. Tarihsel rakamlar, dokuz maç için bile olsa, grubun yanında yer alan tüm koçları içeriyor.

Çözüm

Kısacası, Hollandalı eğitmenler her zaman dünyanın her yerinde bulunabilir. Tarihsel olarak, Hollanda yurtdışındaki eğitmen sayısı açısından iyi bir performans göstermiştir. Almanya’dan sonra, yurtdışında bir grup için aday olmuş en az 87 eğitmenle en yüksek puanı alıyorlar.

Son on yılda, Hollanda da rekabete ayak uydurdu. İspanyol antrenör son on yıldır rağbet görüyor. Hollanda iyi bir üçüncü sırada. Antrenörler bir nebze başarılı bile denilebilir çünkü dahil edilmek için en az 25 maç yedek kulübesinde kalmış olmaları gerekir. 25 maçın ardından hala yedek kulübesinde olan teknik direktörlerin yarısı da en az 25 maç daha dayanacak. Hollanda bu nedenle diğer ülkelere kıyasla ortalama bir performans sergiliyor.

Elbette, bir antrenörü başarılı bir antrenör yapan şey her zaman karmaşıktır. Yurt dışı randevu sayısı açısından, Hollanda her halükarda tarihsel olarak iyi durumda. Hollanda da bu yıl kesinlikle çok kötü durumda değil. Katsayı puanlarına göre ilk on yarışmada, şu anda grupta dört Hollandalı yer alıyor. Bu sezonun başında altı tane vardı. Ne yazık ki Bosz ve Buijs çantalarını toplamak zorunda kaldılar. Her durumda, rakamlar Hollandalı eğitmenler loncası için umut veriyor.

About admin

Check Also

Canlı Yayın Kasteelcross Zonnebeke: Cyclocross Cyclocross CANLI!

Zonnebeke Kasteelcross 2023’ün canlı yayınını buradan izleyin. 21 Ocak 2023 Cumartesi günü Zonnebeke’de yapılacak olan …

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir