Eylül Ayın Oyuncusu: Jens Odgaard

Takımlar birbirine alışır ve Eylül ayında ilk hesaplaşmalar gerçekleşir. AZ bu ay iyi performans gösterdi. Yenilgisiz kaldılar ve Ekim ayındaki ilk turda Eredivisie’de liderliği bile ele geçirdiler. Jens Odgaard, AZ’nin iyi oyununda önemli bir rol oynuyor. Danimarkalı forvet, Eylül ayında oynadığı dört maçın hepsinde gol atmayı başardı.

İçinde Satır Arası podcast’i neden ayın oyuncusunu seçtiğimizi ve diğer hangi oyuncuların uygun olduğunu tartışıyoruz.

23 yaşına rağmen, Jens Odgaard zaten zengin bir kariyere sahip. Sarışın saldırgan, Inter Milan’ın gençleri için 2017’de memleketinden ayrıldı. Bir yıl sonra Sassuolo’ya satıldı ve burada bir yıl sonra Heerenveen’e gitmesine izin verildi.

Friesland’da Odgaard iyi bir sezon geçirdi ve kiralama süresinden sonra Sassuolo’da gösteriş yapmasına izin verildi. Bu pek iyi gitmedi, FC Lugano, Pescara ve RKC Waalwijk’te dolaşırken, Danimarkalı forvet bu yaz A’dan Z’ye geldi. AZ’de bir sakatlık nedeniyle zor bir başlangıç ​​​​yaptı.

Odgaard serbest kaldı

Eylül ayında Odgaard tamamen serbest. Forvet 1.88 boyunda ama ondan ayırt edemiyorsunuz. Nitelikleri arasında hızı ve atış gücü yer alır. Eylül ayında Odgaard, Ajax’a karşı galibiyet golünü, Twente ve Emmen’e karşı ilk golü ve NEC’e karşı ekolayzırı attı.

Bu sadece Eylül ayında geçerlidir. Ağustos ayında Odgaard çoğunlukla yaralandı. Avrupa’da AZ için ilk resmi dakikalarını kaydetti. Pavlidis mantıklı bir şekilde forvette A’dan Z’ye oynadı, böylece Odgaard solda gönderildi. Avrupa yarışmalarında iyi bir izlenim bırakmadı.

Eylül’de işler neden bu kadar iyi gitti? Pavlidis yaralandı ve Odgaard’ın saldırı noktasında denemesine izin verildi. Son derece uygun olduğu bir yer.

Odgaard, xG değeri 2.69’dan dört gol attı. Bu, Eylül ayında ondan beklediğinizden daha fazla gol attığı anlamına gelir. 90 dakikada en az 0,64 beklenen gol yaratıyor.

çekim haritası jens odgaard premier ligi eylül
Şekil 1: Eylül ayındaki Shotmap Odgaard

Odgaard’ın bu sezon hiç asist yapmaması ve beklenen asistlerin neredeyse hiç olmaması dikkat çekici. Ortalama olarak, forvet oyuncusu 90 dakikada 0,10 beklenen asist yapıyor. Karşılaştıracak olursak, forvet arkadaşı Vangelis Pavlidis 90 dakikada 0,43 asist yapıyor.

shotmap odgaard sezon 2022 2023
Şekil 2: Shotmap Odgaard 2022/2023 sezonu

Odgaard, Ağustos ayında neredeyse hiç maç oynamadığı için sezonluk rakamlar neredeyse Eylül ayı rakamlarına eşit. Odgaard’ın çok sık ateş etmesi dikkat çekici. Ve sık sık kaleye ateş etmesine rağmen, beklenen gol değerinden fazla performans gösteriyor.

Bu, genellikle daha az umut verici pozisyonlardan ateş ettiği anlamına gelir. Bu, birçok kürenin küçük olduğu Şekil 2’de de görülebilir. Bu sezon zaten 27 kez kaleye şut attı. Ortalama olarak, maç başına hedefin yanında veya üstünde beş atıştan en az üçünü şutluyor. Ne zaman şut atacağını daha iyi tahmin etmeyi öğrenirse ve gol şansı yüksekse, muhtemelen daha da iyi performans gösterecektir. Ufak fırsatları gole çevirebiliyor.

2021 2022 sezonunda çekim haritası jens odgaard
Şekil 3: Jens Odgaard’ın 2021/2022 sezonundaki Shotmap

Geçen sezon da aynı hikayeydi. Ortalama olarak, Odgaard maç başına 3,5 kez kaleye şut attı ve bu sayılardan ortalama olarak yalnızca bir kez kaleye şut çekti.

Forvet tamamen iki ayaklı ve bu onun istatistiklerine de yansıyor. Geçen yıl sağ ayağıyla üç, sol ayağıyla beş gol attı. Bu sezon hem sağdan hem soldan iki gol var. 1.88 boyundaki forvetin son iki sezonda kafa golüne imza atmaması dikkat çekici.

Taslak

Bu nedenle Odgaard, yüksek ortalar vermeniz gereken bir forvet değil. Ayrıca neredeyse hiç asist yapmadığı veya önemli paslar vermediği için gerçekten futbol oynamıyor. Hala bu kadar çok gol atması nasıl mümkün olabilir?

Forvet genellikle derinlere gönderilir, hızlıdır ve vücudunu akıllıca kullanır ve doğrudan kaleye bakar. Odgaard, topa sahip olduktan hemen sonra Ajax’a karşı derinlere gönderildi. Bu doğrudan oyun Ajax’ın başını ağrıttı.

odgaard derinlere iniyor
Şekil 4: AZ topu kazandığında Odgaard hemen derinlere doğru koşar

Şekil 4’te AZ topu kazanıyor ve Jordy Clasie hemen ileriye bakıyor. Odgaard uzaya koşmaya karar verir. Bu koşma eylemiyle Timber’ı çekerek Mees de Wit için alan yaratıyor. Devyne Rensch’in ıskalamasının ardından De Wit, 1-0’lık skoru elde etmeyi başardı.

az topu kazanır kazanmaz odgaard aranıyor
AZ topu kazandıktan hemen sonra Odgaard aranıyor

Ayrıca 2-1’de Odgaard, AZ’nin topa müdahale etmesinden hemen sonra ve başarılı bir şekilde aranıyor. Danimarkalı forvet derin pası iyi buluyor ve iplere karşı belirleyici vuruşunu yapıyor.

AZ’nin taktiklerinde yinelenen bir fenomen: topu kazanmak ve hemen ileriye giden yolu seçmek. AZ’nin özel bir PPDA rakamı yoktur. Ortalama olarak, savunma eylemi yapmadan önce rakibin on üç kez pas vermesine izin verirler. Bu, Eredivisie’de ortalama performans gösterdikleri anlamına gelir. Bu yüzden fazla baskı yapmazlar.

Yine de Eredivisie’de uyguladıkları baskıdan en fazla şutu yaratan onlar: Bir top fetihinden en az on sekiz atış yapıyorlar. Bunun, Odgaard’ın son derece uygun olduğu bir sistem olan Ajax’a karşı olduğu gibi doğrudan oyunla ilgisi var.

Odgaard sadece derinlikte hızlı değil, istatistiklerinin de gösterdiği gibi top sürme de yapabiliyor. Odgaard’ın sözde taşımaları özellikle etkilidir. Odgaard, her doksan dakikada bir ortalama dokuz kez taşıdı. Bu çok fazla değil. Misidjan veya Koçu gibi bazı oyuncular 90 dakikada kolayca 23 buluyor. Yine de Odgaard’ın hamleleri çok etkili. Taşımaları bu sezon zaten iki kez golle sonuçlandı. Bununla Danimarkalı forvet, Eredivisie’de Gakpo ve Simons’tan sonra en iyi performansı sergiliyor.

Kısacası Eylül ayında Odgaard çok iyi bir performans sergiledi ve Danimarkalı forvet son derece önemliydi. Forvet pozisyonu favorisi. Odgaard derine inmeyi sever, fazla futbol oynamaz ama çok küçük bir şansı gole çevirebilir. Daha az şut atmayı öğrenirse ve kafasını topa daha sık koyarsa, en iyi forvetlerden biri olacaktır.

About admin

Check Also

Canlı Yayın Kasteelcross Zonnebeke: Cyclocross Cyclocross CANLI!

Zonnebeke Kasteelcross 2023’ün canlı yayınını buradan izleyin. 21 Ocak 2023 Cumartesi günü Zonnebeke’de yapılacak olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir