4 adımda bakımlı bir bahçe

Güzel bir bahçe, dinlenmek ve açık havada eğlenmek için harika bir yerdir. Ama o bahçeyi güzel tutmak için bakım şart. Aşağıdaki 4 adımda bahçenizi güzelce koruyabilirsiniz. Çimleri biçmekten çalıları ve ağaçları budamaya kadar, bu adımlar bahçenizin tüm yıl boyunca güzel görünmesini sağlayacaktır.

Çim biçme: güzel bir bahçenin başlangıcı

Güzel bir yeşil çim, güzel bir bahçenin temelidir. Bu nedenle, çimleri düzenli olarak, tercihen haftada bir kez biçtiğinizden emin olun. Akülü, benzinli ve hatta robotik çim biçme makinesi gibi farklı çim biçme makinelerini kullanabilirsiniz. Keskin bıçaklarla çimleri biraz daha kısa ve kuru havalarda kesin. Çimleri çok kısa kesmemeye dikkat edin, çünkü bu yabani otlara büyüme şansı verir. Ayrıca körelmiş bıçakların çimlere zarar verebileceğini ve büyümeyi daha az çekici hale getirebileceğini bilin. Çimi düzleştirmekten kaçınmak ve eşit büyümeyi desteklemek için her kestiğinizde çimin kesme yönünü değiştirin.

Budama: çalıları ve ağaçları kontrol altında tutun

Bahçenizin en iyi şekilde görünmesini sağlamak için çalıları ve ağaçları budamak gerekir. İlkbaharda bitkiler büyümeye başlamadan önce bunu yaptığınızdan emin olun, böylece şekillerini korurlar ve yeterli ışık ve hava alırlar. Bitkilere zarar vermemek için keskin budama aletleri kullanın ve her bitkiyle ilgili budama tekniğine çok dikkat edin. Bu, bahçenizin tüm yıl boyunca güzel görünmesini sağlayacaktır.

Ayıklamak: en sıkıcı iş

Güzel bir bahçeye sahip olmak isteyen herkesin korkulu düşmanı yabani otlardır. Her yerde büyüyor gibi görünüyor ve kaç kez çıkarırsanız çıkarın her zaman geri geliyor. Bu nedenle yabani otları düzenli olarak temizlemelisiniz. Elle çekebilir, çapa kullanabilir veya ot öldürücü uygulayabilirsiniz. Otu ne kadar sık ​​kaldırırsanız, geri gelme olasılığı o kadar az olur. Tercihen yabani otları bir yağmur duşundan sonra ayıklayın, çünkü o zaman yanınıza başka bitkiler almadan sökmek daha kolaydır. Sadece yabancı otları toprağa çok fazla sürmemeye dikkat edin, aksi takdirde diğer bitkilerin köklerine zarar verirsiniz. Ve büyük bir ot parçanız varsa, daha kolay çıkarılması için onu daha küçük parçalara bölün. Güzel bir iş olmayabilir ama güzel bir bahçe için buna değer.

Gübreleme: bitkilerinize destek verin

Güzel bir bahçe, bitkiler için doğru beslenmeyle başlar. Bu nedenle, örneğin ilkbahar ve sonbaharda düzenli olarak gübreleyin, böylece bitkiler büyümek ve iyi çiçek açmak için ihtiyaç duydukları besinleri alırlar. Tercihen organik bir gübre kullanın, çünkü çevre için kimyasal gübrelerden daha iyidir. Ancak çok fazla gübrelememeye dikkat edin çünkü o zaman bitkilere zarar verebilir. Ve gübrelemeden sonra çok fazla sulamayın, aksi takdirde bitkiler onu ememeden gübre yıkanır. Bu nedenle, doğru miktarda kullanmak için her zaman ambalajın üzerindeki talimatları dikkatlice okuyun. İyi şanlar!

About admin

Check Also

Modern bir ısı pompasıyla sürdürülebilir yaşam

Çevrimiçi ısı pompaları satın almak, son yıllarda Hollandalı haneler arasında giderek daha popüler hale geldi. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir