2022/23 Premier Lig sezonu şimdiye kadar

Uluslararası ara sona erdi ve Eredivisie’nin bir sonraki raundunun bu hafta sonu yapılması planlanıyor. Yedi tur oynadıktan sonra, şimdiden bizim için öne çıkan birkaç şey var. Bu yazıda bazı çarpıcı ve / veya ilginç şeyleri vurgulayacağız.

Takımlar

Aşırı ve yetersiz başarılılar

Takımların beklenen puanlarına göre yapılan sıralamada hangi takımların çok farklı olduğunu görebiliyoruz. Fark ettiğiniz ilk şey, ilk beşin lehte ve aleyhte şutlara dayalı olması gerektiğidir.

premier lig istatistikleri 2022 2023 1

Karşılıklı ve aleyhte xG’lerine göre bekleyebileceğimizden en az sekiz sıra yukarıda olan takım Excelsior. Şu anda dokuz puanla onuncu sıradalar, aslında 4.1 beklenen puanla son sırada olmalarını bekliyoruz. Bu, rakibin daha iyi oranlara sahip olduğu maçlarda puan aldıkları anlamına gelir. En ünlü örnek, şans/xG açısından yüzde üçten daha az kazanma şansına sahip oldukları, ancak yine de tam üç puanla başladıkları Cambuur maçıdır.

premier lig istatistikleri 2022 2023 2

Beklediğimizden çok daha düşük olan takım, rekabete yeni bir antrenörle devam eden takım: Vitesse. Altı sıra “çok düşük” ve bize göre şanslarına göre hak ettikleri 5,4 puanı kaçırdılar.

Yine de Vitesse, şanslarını en kötü değerlendiren takım değil, yani Cambuur Leeuwarden. 9.61 xG skorundan sadece beş gol. Yani yarısından biraz fazlası. Özellikle çarpıcı olan, daha büyük fırsatları kaçırmalarıdır. Şut haritalarına baktığımızda gollerin ceza sahası dışından ya da içeriden geldiğini ve gole yaklaştıkça fırsatları değerlendiremediklerini görüyoruz.

premier lig istatistikleri 2022 2023 3

Bu yüzden şans yaratıyorlar ama skor henüz iyi gitmiyor. Tüm atışları on bin kez simüle edersek, beş veya daha az gol atma şansı %6’dan azdır.

premier lig istatistikleri 2022 2023 4

Baskı yapmak

Cambuur sadece xG açısından vurucu bir takım değil. Ekip ayrıca PPDA açısından da öne çıkıyor. Ajax ve Vitesse’den sonra en fazla baskıyı onlar yaptı. Bu yüzden gerçekten rakibin mümkün olduğunca az futbol oynamasına izin vermeye çalışıyorlar. Yukarıda görüldüğü gibi, bu yeterli fırsatlara yol açar, ancak (henüz) pek çok iyi sonuç vermez.

premier lig istatistikleri 2022 2023 5

Heerenveen’in şu anki antrenörle en dipte olması şaşırtıcı değil. Çökmek ve baskıyı absorbe etmek Van Wonderen’in alamet-i farikası haline geldi ve bu istatistik bunu bir kez daha gösteriyor.

oyuncular

en iyi kaleci

Heerenveen’de kalmak için: Noppert aynı zamanda Eredivisie’deki en iyi kaleci mi? Engellenen gol sayısına bakarsak (xGOT – karşı atılan goller), kesinlikle yüksek puan alıyor (3.26), ancak Unnerstall biraz daha yüksek puan alıyor (3.47) ve böylece FC Twente için değerini kanıtlıyor.

premier lig istatistikleri 2022 2023 6

En iyi yoldan geçenler

Eredivisie’de Gakpo, en yüksek xA (4.85), önemli paslar (31) ve asistlere (6) sahip oyuncu. Asist kralı Tadic’in bile önünde kaldığı çok güzel rakamlar. Yine de, bu istatistikler pasları alan kişiye ve tamamlama kalitesine büyük ölçüde bağlıdır.
Hangi oyuncuların en değerli pasları verdiğini görmek için bir pasın xThreat değerine bakıyoruz. Kısacası bu pasın gol şansını ne kadar arttırdığına bakıyoruz demektir. Bu nedenle, rakibin kalesine yapılan bir pas, negatif bir değere bile sahip olabilen biraz genişten daha yüksek bir değere sahiptir.

premier lig istatistikleri 2022 2023 7

Burada bir kez daha Tadic’in sınıfını görüyoruz. Sağda bile Ajax’ın hücum oyununda büyük önem taşıyor. İkinci ve üçüncü sıralarda şaşırtıcı oyuncular yok, ancak dördüncü sıradaki Rui Mendes öne çıkıyor. Emmen’in sağ kanat oyuncusu yaptığı paslarla çok değerli olduğunu gösteriyor. Performansı yakınlaştırıp tehlikeli pasların nereden gönderildiğine bakarsak, Mendes’in tehlikesinin çoğunu ceza sahası içinden yarattığını görüyoruz.

premier lig istatistikleri 2022 2023 8

Ajax’taki değişiklikler nedeniyle, hakimiyet öncekinden çok daha az. Geçen sezon. Ancak Blind, hücum katma değerini teyit etmeye devam ediyor ve Smal de sol kanatta iyi durumda. Diğer kanatta Brenet, Twente’nin orada nasıl çok fazla tehlike yaratılacağını da bildiğini gösteriyor.

en çok gol atan oyuncu

Yine bizimle ayın oyuncusu yok ama Eredivisie’nin şu anki gol kralı: Cody Gakpo. Altı penaltı dışı golü, toplam 3.49 xG olan 30 şuttan geldi.

premier lig istatistikleri 2022 2023 9

Bu son derece etkili. Hatta Cambuur’un şu ana kadar atmayı başardığından bir gol daha fazla.

Şut sayılarına bakıldığında en az etkili olan oyuncu Wittek.

premier lig istatistikleri 2022 2023 10

Çoğunlukla uzaktan şutlarla (yedi serbest vuruş), 22 şutta tam bir xG bile elde edemedi. Cocu’nun ona bu şut haritasını göstermesi ve umutsuz bir şut yerine pası seçmesini sağlaması akıllıca olacaktır. Başka bir frikikçi de Vitesse için bir şeyler çözebilir.

Dünya Kupası’na daha yedi tur var. Bu nedenle Cambuur ve Vitesse’den daha iyi sonuçlar bekleyebiliriz (eğer Cocu hayal kırıklığı yaratmıyorsa). Excelsior, sezon sonunda çizginin üzerinde bitirmek için her puana değer vermek zorunda kalacak.

Oyuncular açısından Tadic, kendisi için daha az önemli olan sağ kanat da dahil olmak üzere takım için her yerde değerli. En azından başlangıçta Gakpo kalarak John de Jong’u haklı çıkardı.

Özellikle Dünya Kupası açısından akıllıca bir hareket.

5/5 – (5 oy)

About admin

Check Also

Canlı Yayın Kasteelcross Zonnebeke: Cyclocross Cyclocross CANLI!

Zonnebeke Kasteelcross 2023’ün canlı yayınını buradan izleyin. 21 Ocak 2023 Cumartesi günü Zonnebeke’de yapılacak olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir